Emlakfox
Mağazalar | Projeler  
Gayrimenkul sektörü 'KDV' krizinin eşiğinde

1 Haziran 2012’den sonra KDV artışını öngören düzenlemeye tepki gösteren sektör temsilcileri Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak kararı bekliyor. Temsilcilere göre KDV artışı inşaat sektörünü büyük oranda sekteye uğratacak.

Gayrimenkul sektörü, geçtiğimiz aylarda yeni KDV düzenlemesinin yarattığı belirsizlik nedeniyle büyük sıkıntıya düştü. Haziran 2012’den sonra alınan tüm konut ruhsatlarında satışların yeni KDV oranlarına göre yapılacak olması nedeniyle inşaat sektöründe büyük belirsiz yaşanıyor. Mevcut uygulamada 150 metrekare altına yüzde 1 KDV uygulanıyor, 150 metrekare üzerine yüzde 18. Maliye’nin yeni çalışması ise evin değerine göre yükselen KDV?oranına işaret ediyor. Ama bu konu henüz netlik kazanmadı. Bu ortam sektörün yeni proje hazırlıklarını olumsuz etkiliyor. İnşaat firmaları yeni proje satışlarına başlamak istiyor. Fakat tüm hazırlıklarını yapan firmalar konut almak isteyenlere KDV oranı konusunda ne diyeceğini bilemiyor.
Çünkü yeni KDV düzenlemesi hala netleşmedi. Bu da sektörün büyük bir krizin eşiğinde olduğunun sinyalini veriyor. Görüşüne başvurduğumuz temsilciler farklı görüşler dile getirse de yaşanan belirsizlikten şikayet ederken, KDV artışının konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağı görüşündeler. Bu da doğal olarak konut satışlarını olumsuz etkileyecek ve piyasa bir darboğaza girecek…

Ali Ağaoğlu Ağaoğlu İnşaat Başkanı
‘Sektörü öldürmenin bir anlamı yok’
Maslak’taki projesini satışa çıkarmaya hazırlanan Ali Ağaoğlu ise, bu projede ruhsatı 1 Haziran’dan önce aldıkları için yüzde 1 KDV’nin geçerli olacağını dile getirdi. Ağaoğlu, inşaat sektörü yükselirken bu tür uygulamaların maliyetleri artıracağını ve sıkıntı yaratacağının altını çizerek, “Sektörü öldürmenin anlamı yok” dedi. Bu gidişle sıkıntının ilerde daha da büyüyeceğini belirten Ağaoğlu, inşaatçıları sıkıntıya sokmadan bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Nazmi Durbakayım İNDER Başkanı
‘Uygulama 6 ay daha ertelensin’
Vatandaşın yeni projeden konut alırken ne kadar KDV ödeyeceğini bilmemesinin sıkıntılara yol açacağına işaret eden Durbakayım, İNDER olarak konuyla ilgili gelecek hafta toplantı yapacaklarını ve 1 Haziran 2012 tarihinin en az 6 ay ertelenmesini talep edeceklerini söyledi. Bu sayede sektöre en az hasar verecek çözüm önerisini bulmaya çalıştıklarını anlatan Durbakayım, “Fakat diş macunu tüpten çıktı. Bir daha girmez. KDV eskisi gibi olmaz” dedi.

Işık Gökkaya GYODER Başkanı
‘KDV yüzünden iki proje rafa kalktı’
KDV belirsizliği nedeniyle aynı anda genel müdürlüğünü yaptığı Yeşil GYO’nun 2 projeyi ertelediğini belirten Işık Gökkaya, “KDV belli olmadığı için maliyetlerimizi belirleyemiyoruz. Bu nedenle projeleri erteledik” dedi. KDV artışının en büyük etkisinin satışların azalması olarak kendini göstereceğini dile getiren Gökkaya, GYODER olarak konunun çözümü için Maliye Bakanı ile bir araya geleceklerini de söyledi.

İnanç Kabadayı Egeyapı Group Başkanı
‘Müşterilerimizi mağdur etmeyiz’
Kartal’da satışa çıkacakları projelerinde haziran ayından sonra ruhsat almaları nedeniyle KDV oranının belli olmadığını ifade eden İnanç Kabadayı, “Projenin ruhsatını yeni aldık. Yüzde 1, 5 veya 10’mu olacağını bilmiyoruz” dedi. KDV belirsizliğinin kendileri gibi yeni satışa çıkacak konut projelerini olumsuz etkileyeceğini anlatan Kabadayı, “fakat biz firma olarak müşteriyi mağdur etmeyeceğiz. Ne söylediysek öyle olacak, üzerimize düşen sorumluluğu alacağız” diye konuştu.

Ziya Yılmaz DAP Yapı Başkanı
‘Fiyatlara zam kaçınılmaz olur’
Sektörün genelinde KDV sıkıntısının hissedildiğini ifade eden Ziya Yılmaz, KDV artışının konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağını söyledi. Bu durumun satış sıkıntısı olan firmaları etkileyeceğine vurgu yapan Yılmaz, “Kârlar yüksek değil ve sektör bu maliyeti, kaldıramaz. Zaten yüksek bulunan fiyatlara zam kaçınılmaz olur” diye konuştu. Yılmaz, inşaatta yaşanacak olumsuzlukların ekonomiyi de olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Salih Kuzu Dekar DK Başkanı
‘Konut satışlarında gerileme yaşanır’
Çengelköy’deki yeni projesini cuma günü satışa çıkaracak olan Salih Kuzu da, projenin ruhsatını mayıs ayında almaları nedeniyle yeni düzenlemeye tabi olmayıp, 150 m2’nin altındaki konutları yüzde 1 KDV ile satabileceklerini söyledi. Fakat, Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkmaması nedeniyle belirsizliğin sürdüğünü vurgulayan Kuzu, “Planlanan KDV artışıyla birlikte konut satışları yavaşlar. Uygulama maliyeti artırır ve fiyatlara da zam olarak yansır” dedi.

Süleyman Çetinsaya Artaş İnşaat Başkanı
‘EMLAK SektörÜNde kayıtdışılık artar’
Maslak’taki projeyi satışa hazırlayan Süleyman Çetinsaya, “KDV oranları belli olmadığı için bekliyoruz. Bu konunun netleşmesi gerekiyor” dedi. KDV artışının tüketicilere yansıyacağına işaret eden Çetinsaya, KDV artışıyla sektörde kayıtdışılığın da artacağına vurgu yaparak, “Son yıllarda konutları kayıt altına almayı başardık ama bu tür uygulamalar kayıtdığılığı artırır. Bu da, daha büyük kayıp anlamına gelir” diye konuştu.


KAYNAK:www.emlakbulten.com